Budowa paznokci

Dziś chciałabym napisać Ci troszkę o budowie naturalnego paznokcia. Jeśli chcesz odpowiedzialnie przedłużać paznokcie to powinnaś zapoznać się z tym tematem, ponieważ brak wiedzy o budowie paznokcia może doprowadzić do trwałych uszkodzeń płytki. Ale nie martw się:)… Mam dla Ciebie niespodziankę!  Interaktywną aplikacje dzięki której szybko nauczysz się budowy paznokcia.

Budowa paznokcia

Zapoznaj się z informacjami, które tutaj przedstawiam a ułatwią Ci one pracę stylistki paznokci. A zatem… przechodzę do budowy paznokcia.

Obłączek – znany także pod nazwą lanula. Jeśli teraz spojrzysz na swoje paznokcie to zapewne zauważysz biały księżyc tuż u nasady paznokcia ! To jest właśnie obłączek. Nie wiem jak Ty, ale ja posiadam obłączek na obu kciukach i tak też ma większość osób, ale niekiedy zdarza się że obłączek jest zauważalny także na innych paznokciach. Lanula znajduje się pomiędzy martwą częścią paznokcia ( płytką) a macierzą, która z kolei jest żywą częścią paznokcia. Dlaczego obłączek ma kolor biały? Niektórzy twierdzą, że z braku witamin, lecz prawdziwym powodem jest to, że obłączek nie przylega całkowicie do macierzy i właśnie dlatego jest koloru białego.

Łożysko paznokcia – po nazwie możesz się domyślić, że jest to tkanka, która wyściela powierzchnię tuż pod płytką paznokcia, czyli ogólnie rozumując  tworzy łoże dla paznokcia. Łożysko odgrywa bardzo ważną rolę bo to właśnie dzięki niemu płytka łączy się ze skórą i pobiera wszystkie niezbędne substancje odżywcze. Jest ono bardzo dobrze unaczynione oraz ukrwione przed dwie tętnice.

Macierz – jest to bardzo ważna część budowy paznokcia, zwana także korzeniem. To tutaj przeźroczyste komórki łączą się ze sobą tworząc płytkę paznokcia.  Jak już wcześniej wspomniałam znajomość budowy paznokcia jest niezbędna, ponieważ można trwale uszkodzić paznokcie. Szczególnie uważaj przy wycinaniu lub odpychaniu skórek, ponieważ zbyt mocny nacisk na macierz może doprowadzić do jej pęknięcia a to wiąże się z tym, że paznokieć już do końca życia będzie rósł pęknięty.

Płytka paznokcia – zapewne wiesz, że jest to po prostu blaszka  zbudowana głównie z keratyny. To teraz może kilka takich ciekawostek, mianowicie paznokieć naturalny w ciągu miesiąca rośnie około 3mm a na jego kształt mają wpływ witaminy. Być może zainteresuje Cię to jak powstaje paznokieć naturalny? A więc najpierw powstaje z nabłonka, który następnie jest przekształcany w martwe komórki a potem łączy się z warstwą rogową czyli inaczej twardą keratyną paznokciową i tak właśnie powstaje paznokieć.

Wał dookoła paznokciowy – to inaczej naskórek, który otacza części górne oraz boczną paznokcia. Jego celem jest zabezpieczenie paznokcia przez czynnikami zewnętrznymi, dlatego tworzy grubszy wałek, stąd taka nazwa – wał dookoła paznokciowy.

Wolny brzeg paznokcia – to właściwie nie ma nic do opisywania, jest to po prostu część paznokcia wychodząca za opuszek.

Skórka – czyli zgrubienie tuż przy nasadzie paznokcia. Wycinanie skórek poprawia ogólny wygląd paznokci nadając efekt zadbanych paznokci, szkoda tylko, że częste wycinanie skórek sprawia, że odrastają one szybciej, dlatego też warto abyś zawsze miała pod ręką wycinacz do skórek.

Mam nadzieję, że dzięki interaktywnej aplikacji i informacji, które tu przedstawiłam będzie Ci dużo łatwiej zapamiętać budowę paznokcia naturalnego.

 

Pozdrawiam Cię serdecznie

 

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:

  • budowa paznokcia
  • paznokcie naturalne
  • jak nazywa się biała część paznokcia
  • łoże paznokcia

Hej! Zobacz podobne wpisy⇩

  1. Jak nie niszczyć płytki paznokcia Moje Drogie pragnę obalić mit! Mianowicie wiele kobiet jest przekonanych o tym, że przedłużanie paznokci niszczy naturalną płytkę. My stylistki paznokci dobrze wiemy, że tak...
  2. Choroby paznokci Niekiedy zdarza nam się widzieć osoby, których paznokcie wyglądają nieco odmiennie od naszych.  Często jest to spowodowane chorobami paznokci, których są różne rodzaje. Chciałabym przedstawić...
  3. Pielęgnacja paznokci w domu Każda z nasz marzy o pięknym wyglądzie paznokci. Najprostszym a zarazem najlepszym sposobem na poprawę ich wyglądu jest wizyta u kosmetyczki. Jednak nie zawsze jest...