Zdjęcie paznokci z onycholizą

Dziś chciałabym napisać Ci troszkę o chorobie z którą często spotykają się osoby pracujące w gabinetach dermatologicznych oraz salonach manicure i pedicure. Choroba ta nazywa się Onycholiza. Zapraszam Cię do czytania dalszej części mojego artykułu tam przedstawiam przyczyny, objawy oraz leczenie onycholizy.

Onycholiza

Choroba ta charakteryzuje się samoistnym oddzieleniem się płytki paznokcia od łożyska a w miejsce oddzielenia podchodzi powietrze. Onycholiza najczęściej rozpoczyna się w okolicy bliższej części paznokcia i stopniowo postępuje w kierunku wolnego brzegu.

Jak wyglądają paznokcie z onycholizą?

Podpowietrzenie pod płytką paznokcia ma kolor biały lub lekko żółtawy co nie wygląda zbytnio estetycznie. Pocieszające jest to, że powierzchnia płytki z onycholizą pozostaje niezmienioną, to znaczy, że paznokcie są gładkie, twarde i bez stanu zapalnego wokół paznokcia.

Objawy onycholizy

Zakażenie paznokci onycholizą spowodowane jest głównie zjawiskami zachodzącymi pod płytką paznokcia, często są one związane z infekcją podpaznokciową. Co powoduje onycholizę? Przede wszystkim zbyt częste moczenie dłoni w wodzie, narażenie na wilgoć oraz czynniki wysoce toksyczne takie jak : benzyna, zmywacze do farb, rozpuszczalniki oraz kleje do paznokci ( te dawniej używane).

Występowanie onycholizy

Tak naprawdę częstość występowania onycholizy nie jest znana, ponieważ ta choroba paznokci występuje zarówno u mężczyzn jak i u kobiet w każdym wieku. Najczęściej z takim problemem zgłaszają się osoby dorosłe, które często miały styczność z różnego rodzaju detergentami, na przykład sprzątaczki. Badania epistemiologiczne wykazują przewagę kobiet borykających się z onycholizą.

Co powoduje onycholizę?

Najczęściej łuszczyca, ale oprócz niej onycholizę powoduje także:

Amylioza, anemia, choroba reitera, cukrzyca,  niedoczynność oraz nadczynność tarczycy, trąd oraz stany zapalne nerwów.

Rozpoznanie onycholizy

Onycholizę rozpoznaje się przeważnie poprzez obraz kliniczny. Należy także wykonać badanie mikrologiczne, którego celem jest wykluczenie podłoża grzybicznego objawu. Niekiedy, ale bardzo rzadko wykonuje się także biopsję oraz wycinek paznokcia w celu oceny.

Leczenie onycholizy

Leczenie tak naprawdę zależy od przyczyn chroby. Jeśli przyczyną jest infekcja  to należy skonsultować się z dermatologiem, który zapisze odpowiednie leczenie. Jeśli przyczyną jest uraz to należy obcinać paznokcie na krótko i unikać styczności z wodą i detergentami czekając aż odrośnie nowa płytka. W trakcie prac domowych należy wkładać bawełniane a dopiero na nie gumowe rękawiczki. Jeśli przyczyną jest łuszczyca to należy zastosować leczenie zgodnie z rozpoznaniem podstawowej choroby paznokci.

Pamiętaj aby wszystkie zabiegi manicure oraz pedicure wykonywać ze szczególną uwagą tak, aby nie doprowadzić do nasilenia objawu i utraty paznokci.

Pozdrawiam Cię serdecznie

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:

  • onycholiza
  • onycholiza leczenie
  • onycholiza jak leczyc
  • chore paznokcie
  • choroby paznokci zdjecia

Hej! Zobacz podobne wpisy⇩

  1. Choroby paznokci Niekiedy zdarza nam się widzieć osoby, których paznokcie wyglądają nieco odmiennie od naszych.  Często jest to spowodowane chorobami paznokci, których są różne rodzaje. Chciałabym przedstawić...
  2. Japoński Manicure – P.Shine   Manicure japoński inaczej zwany jest jako P.shine co oznacza poprostu „błyszczeć”. Celem tego zabiegu jest nadanie blasku i połysku paznokciom. Jest to rodzaj manicure ...
  3. Caviar manicure – czyli manicure kawiorowy Witam Cię! Dziś napiszę troszkę o caviar manicure, czyli o technice zdobienia paznokci, która ostatnio robi furorę. Jeśli lubisz zaskakiwać a trójwymiarowe zdobienia nie są...